Home > Podróże, Turystyka > Fotelik samochodowy dla niemowlaka – o czym pamiętać przy zakupie?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – o czym pamiętać przy zakupie?

fotelik dla niemowlaka

Kiedy w Twoim życiu pojawia się dziecko, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Przygotowuje odpowiednio dom, ale nie możesz zapomnieć o podróżowaniu. Jak zadbać o to, by jazda samochodem była bezpieczna? Potrzebny Ci odpowiedni fotelik dla niemowlaka. Zapewni on dziecku w czasie jazdy bezpieczną pozycję i komfort.

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka jest potrzebny?

 

Foteliki samochodowe dla dzieci mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. W przypadku foteliku dla niemowlaka nie ma wyboru – fotelik musi być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Różny jest także sposób montażu fotelików. Mogą być zapinane pasami bezpieczeństwa zamontowanymi w samochodzie lub wczepiane w specjalny system montowania zwany ISOfix.

System ISOfix to baza wpinana w specjalne zaczepy umieszczone w siedzeniu. Fotelik samochodowy dla niemowlaka wpinany jest zaś bezpośrednio do bazy i nie musi już być przypinany pasami samochodowymi. W ten sposób wpinanie i wypinanie fotelika dla niemowlaka jest bardzo proste i szybkie.

Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka, najpierw sprawdź, czy Twój samochód ma możliwość wpięcia bazy ISOfix. Jeżeli jest to starszy model, który nie posiada odpowiednich mocowań, to nie ma sensu zakup takiego fotelika. Ceny fotelików samochodowych z ISOfix są wyższe, a i tak będzie musiał być on w tym przypadku mocowany za pomocą pasów.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku dla niemowlaka?

 

Foteliki dla niemowlaka (zobacz) są przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 13 kg, czyli około pierwszego roku życia. Co jednak zrobić, jeżeli Twoje dziecko jest duże i jazda w foteliku dla niemowlaka przestaje być dla niego wygodna?

Kolejny model fotelików dla starszych dzieci umożliwia przewożenie dzieci, które osiągną wagę min. 9 kg, potrafią stabilnie siedzieć i trzymać prosto głowę. Jeżeli więc w wieku 10 czy 11 miesięcy Twoje dziecko przestaje się mieścić w foteliku samochodowym dla niemowlaka, możesz poszukać już dla niego kolejnego modelu. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego za wcześnie z własnej wygody, bo może ucierpieć na tym bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy.