Home > Zdrowie, Uroda > Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?

Uciążliwe kleszcze

Kleszcze są jednymi z najbardziej uciążliwych owadów w sezonie letnim. W odróżnieniu jednak od zwykłych much czy komarów są też groźne dla naszego zdrowia. Te niewielkie pajęczaki są bowiem przenosicielami groźnych chorób, między innymi boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu.

Na co uważać?

Na atak kleszczy narażone są najczęściej osoby, które spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, w lasach czy na polach. W takich miejscach o złapanie kleszcza nietrudno, dlatego zawsze po pobycie na łonie natury warto dobrze obejrzeć całe ciało i sprawdzić, czy nie mamy żadnego pasażera na gapę. Kleszcze wbijają się w ciało dosyć mocno, a ich wyjęcie bywa trudne.

Chodzi bowiem o to, by wyrwać kleszcza całego zanim zdąży on wpuścić do naszego organizmu substancje toksyczne. Jak usunąć kleszcza? Osoby, które nie wiedzą, jak się za to zabrać, powinny skorzystać z pomocy lekarza. Można również wyjąć go samodzielnie przy użyciu pęsety – kleszcza trzeba delikatnie wykręcać, a nigdy nie wyrywać, gdyż wtedy jest niemal pewne, że fragment intruza pozostanie w naszym ciele.

Jak usunąć kleszcza?

Przede wszystkim jak najszybciej. Trzeba jednak pamiętać, że różnego rodzaju domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Nigdy nie należy kleszcza natłuszczać, smarować zmywaczem do paznokci czy innymi chemikaliami, a także wypalać. Choć właśnie takie porady można znaleźć chociażby w sieci, ich stosowanie nie jest najlepszym pomysłem. Na kleszcze, podobnie jak na inne insekty, najlepsza jest profilaktyka.

Jeśli nie chcesz martwić się, jak usunąć kleszcza, zadbaj o to, by nie mógł przyczepić się do Twojego ciała. Przed wyprawą do lasu odpowiednio się ubierz oraz zabezpiecz całe ciało odpowiednimi preparatami. W aptekach można kupić sporo specyfików, które chronią przed atakiem kleszczy, gdyż zawierają substancje wyjątkowo nielubiane przez te małe pajęczaki.