Home > Zdrowie, Uroda > Liposukcja – co warto wiedzieć?

Liposukcja – co warto wiedzieć?

zabiegi kosmetyczne liposukcja

Wśród zabiegów medycyny estetycznej można znaleźć propozycję liposukcji. Podczas tego zabiegu wykonywane jest odtłuszczenie określonych obszarów ciała poprzez odessanie tkanki tłuszczowej specjalistycznym sprzętem. Liposukcję można wykonać na takich partiach ciała jak brzuch, uda, pośladki, ramiona, biodra czy szyja. Odsysanie tłuszczu pozwala również na uformowanie tych obszarów zgodnie z własną preferencją. Zwykle nie jest to uważane za metodę ogólnej utraty wagi, ani nawet jej alternatywę. Jeśli dana osoba cierpi na nadwagę, to więcej straci na wadze dzięki diecie i ćwiczeniom niż w przypadku liposukcji. Kandydatem do zabiegu może być osoba, która ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej, ale też stabilną masę ciała. 

Dlaczego wykonuje się liposukcję?

Odsysanie tłuszczu służy do pozbycia się tkanki tłuszczowej z obszarów, które nie zareagowały na dietę i ćwiczenia. Ponadto liposukcja czasami może być stosowana w celu zmniejszenia piersi lub leczenia ginekomastii.

Kiedy człowiek przybiera na wadze, komórki tłuszczowe powiększają się i zwiększają objętość. Z kolei zadaniem liposukcji jest zmniejszenie liczby tych komórek w określonym obszarze. Ilość usuwanego tłuszczu zależy od wyglądu okolicy i objętości tłuszczu. Wynikające z tego zmiany konturu są generalnie trwałe o ile waga pozostanie stabilna.

Po liposukcji skóra dopasowuje się do nowych konturów leczonych obszarów. Jeśli skóra jest wystarczająco elastyczna, prawdopodobnie po zabiegu będzie wyglądać na gładką. Jeśli jednak jest cienka i słabo elastyczna, skóra w leczonych miejscach może wydawać się luźna. Liposukcja nie poprawia cellulitu ani innych nierówności na powierzchni skóry, nie usuwa też rozstępów.

Ryzyko zabiegu odsysania tłuszczu

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, tak samo liposukcja niesie ze sobą ryzyko. Do niepożądanych efektów zalicza się krwawienie oraz reakcję na znieczulenie. Możliwe powikłania charakterystyczne dla liposukcji to np. nieregularność konturu. Po zabiegu skóra może wydawać się nierówna, falowana lub uschnięta z powodu nierównomiernego odsysania tłuszczu, słabej elastyczności skóry lub nietypowego gojenia. Zmiany te mogą być trwałe. Kaniula, cienka rurka używana podczas liposukcji, może nadać skórze trwałe plamki. Innym powikłaniem może być gromadzenie się płynów pod skórą czy drętwienie. Po zabiegu można odczuwać chwilowe lub trwałe drętwienie w leczonym obszarze. Do pozostałych powikłań zalicza się także infekcje, przebicie wewnętrzne, zator tłuszczowy czy problemy z nerkami lub sercem.

Więcej na: https://medikapoland.pl/pl/content/125-liposukcja